Obedy zdarma pre deti sa od januára stanú realitou

.

Prezident Andrej Kiska podpísal novelizáciu zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny podľa ktorej budú mať žiaci posledného ročníka základných škôl zabezpečený bezplatný obed od januára dvetisíc devätnásť a deti na základných školách od septembra. Poslanci koaličnej strany SMER – SD potvrdili, že dotácia bude predstavovať euro aj dvadsať centov na jedno dieťa na deň, kedy sa podujalo na výchovno-vzdelávacej činnosti alebo na vyučovaní a prijalo obed. Štát do tohto ročne vloží osemdesiat až stodvadsať miliónov eur.

vaření

Čo je vlastne účelom tohto opatrenia? Autori zákona majú v pláne nielen zamedziť plytvaniu potravinami, ale v konečnom dôsledku podnietiť rodičov k zodpovednejšiemu prístupu k výžive a výchove svojich detí. Toto opatrenie považujú za dostatočne užitočné nakladanie prostriedkami štátneho rozpočtu.
Štát navyše prisľúbil obciam dotácie na všetko technické a personálne zabezpečenie pre realizáciu tohto projektu. Zlepšenie technického vybavenia jedální by malo stáť dva milióny eur. Ako chce vláda pomôcť ohľadom problémov so zabezpečením dostatku pracovníkov v jedálňach? SMER chce rozšíriť stavy zamestnancov v školských stravovacích zariadeniach o približne tisíc osôb pracujúcich v pozícii pomocné pracovné sily v jedálňach. Ministerstvo práce zabezpečí ich plat a vyčlení šesťdesiat eur na technické vybavenie pre každú osobu.

.

jídlo

Aký toto bude mať dôsledok? Na prvý pohľad znie tento nápad úžasne, ale otvára ďalšie otázky. Naozaj stačí na plnohodnotný obed pozostávajúci z polievky, hlavného jedla a nápoja pre jedno dieťa iba euro dvadsať? Neodrazí sa to na kvalite ponúkaných jedál? Stále si neviem predstaviť, ako sa z tohto nasýtia štrnásťroční deviataci. Som si istý, že čas ukáže, ako sa vláda vysporiada s nastávajúcimi možnými nedostatkami tohto opatrenia.

Obedy zdarma pre deti sa od januára stanú realitou
4.8 (96.67%)6
.