Ako žiť viac ekologicky

Poznáte to. Je to všade okolo vás, vnímate to, ale nepripúšťate si to. Zhrozíte sa nad tým, ako ľudia ničia planétu, ale nepozastavujete sa nad tým, že aj vy ste možno ten jedine, ktorý prispieva k jej ničeniu. Prinášame rady, ako žiť, alebo sa aspoň snažiť žiť viac ekologicky a inšpirovať tým aj iných okolo seba.
Plasty sú veľkým nepriateľom našej krásnej planéty. Sú všade vo svete, všade okolo vás, sú súčasťou každodenného života. Ak ste si doteraz mysleli, že nie, tak sa len pozrite do vašej kuchyne, či kúpeľne. Koľko plastových fliaš a šampónov balených v plastoch ste našli? Odpoveď poznáme.

zahrada

V živote sa stretávate s veľkým množstvom jednorazových plastov. Či už sú to slamky, plastové fľaše, alebo plastové dózy na obed, ktoré sú používané veľmi často. Dôležité na začiatku je povedať nie jednorazovým plastom, alebo sa o to aspoň snažiť. Plastové slamky sa dajú úplne nahradiť nerezovými, taktiež plastové fľaše sklenenými. Keď počas zimy dokážete nosiť nerezovú termosku s horúcou kávou, nič vám nebráni nosiť so sebou aj fľašu s vodou, ktorú si môžete kedykoľvek doplniť.

A čo plasty v hygiene a kozmetike? Je ich neuveriteľné veľké množstvo a málokedy si to uvedomujeme. Šampóny, sprchové gély, make-up a iné. Skúste sa zamerať napríklad na prírodnú kozmetiku, ktorá nie je balená v plastoch, ale papierovo. Jednak pomôžete našej planéte, ktorá je plná plastov, jednak urobíte pozitívny krok vpred pre vaše zdravie, pretože prírodná kozmetika je omnoho šetrnejšia a lepšia pre naše telo.

koření

Aj v domácnosti sa často vyskytuje tento nepriateľ – plast. Či už ide o vrecká na desiatu, alebo veľké vrecia na smeti do koša. Jednotlivec dokáže minúť nespočetné množstvo a čo celé mesto, krajina, svet? Skúste sa porozhliadať po možných alternatívach, napríklad kompostovateľných vreciach do koša.
Je pravda, že nevýhodou týchto ekologických produktov je zvyčajne vyššia cena a mnohé rodiny si to dovoliť nemôžu, čo je pochopiteľné. Dá sa však začať po kúskoch, hľadať rôzne možnosti a spôsoby. Určite medzi tým všetkým, čo našej planéte až tak neškodí, alebo vôbec neškodí nájdete aj niečo v rozumnej a prijateľnej cene. Nenechajte sa odradiť vetou, že jeden človek aj tak už nič nezmení. Zmení, ale každý musí začať od seba!