Pomôžte si s učením!

Čo by bol svet bez učenia? Nikto učený z neba nespadol a práve preto začíname všetci od rovnakých základov. Učenie na skúšky býva veľmi stresujúce, najmä kvôli množstvu predmetov.

mapa

·         Všetci to poznáme, máme veľa učenia a odkladáme ho do tej poslednej chvíle kedy je toho zrazu priveľa a nevieme kde skôr začať. Práve tento spôsob učenia je však veľmi efektívny, pretože za krátky čas sa naučíte najviac informácií. Funguje to jednoducho- proste musíte. Vtedy mozog pracuje na plné obrátky takže občas je dobre nechať si učenie na posledný týždeň. Pozor! Ak však máte toho veľmi veľa, nespoliehate sa na túto radu a učte sa aspon priebežne.

·         Opakovanie je matka múdrosti. Všetci túto vetu poznáme a nie je taká známe len tak pre nič za nič. Čítajte si texty ktoré sa máte naučiť. Pokojne aj 20 krát za sebou, uvidíte, že po chvíli budete niektoré riadky vedieť a zabudnete aj čítať. Vždy keď čítate, snažte sa na to sústrediť. Pokiaľ budete čítať ale pri tom myslieť na niečo úplne iné, nezapamätáte si informácie pretože vám nebudú dávať dostatočný zmysel.

·         Nie vždy sa chceme učiť všetko čo sa naučiť musíme. Niektoré informácie nás jednoducho nezaujímajú a práve preto sa nám ich učí oveľa ťažšie. Práve preto začnite s tým, čomu najviac rozumiete, rozbehnete si myslenie aj pamäť a ďalšie informácie vám potom pôjdu zapamätať oveľa jednoduchšie.

stoh knih

·         Nemajte počas učenia pri sebe mobilné telefóny ani počítače. Iba ak sa z počítaču učíte, vtedy to samozrejme neplatí. Neodpisujte na správy a neriešte nič iné iba učenie. Taktiež nebuďte pri učení v miestnosti, kde je priveľa ľudí, bude vás to iba rušiť. Nájdite si  príjemné miesto na ktorom sa cítite dobre a kde je pokoj.
·         Organizovanosť je zásadným bodom pri učení! Z prehľadných poznámok sa naučíš toho oveľa viac, ako keď nevieš po sebe ani prečítať. Preto nezanedbávaj písanie poznámok, používaj zvýrazňovače, odlišuj veľké a malé písmená.

četba

Jednoducho sa snaž čo najlepšie ako vieš, aby boli tvoje poznámky čitateľné. Občas je to veľmi náročné, ak napríklad nepíšeš práve krasopisne alebo je toho veľmi veľa. V takom prípade si skús do školy vziať so sebou notebook a písať si poznámky doňho. Pôjde ti to oveľa rýchlejšie a budeš mať aj dostatok času venovať sa tomu, čo sa vlastne preberá a čo profesor rozpráva.