Vianoce na Filipínach


Náboženstvo
Jednou z najdôležitejších vianočných tradícií je Simbang Gabi, čo je séria slávnostných cirkevných udalostí, ktoré sa konajú počas deviatich dní pred Vianocami. Veriaci oslavujú Kristove narodenie a uctievajú Pannu Máriu. Veria, že ak sa ich zúčastnia všetkých, Boh im udelí požehnanie. V mnohých oblastiach hrajú herci scénky o Ježišovom narodení. Táto hra sa nazýva Panunuluyan.

vlajka

Umenie
Jednou z najbežnejších vianočných ozdôb je paról, lampa v tvare hviezdy. Paról je pre Filipíncov rovnako dôležitý ako vianočný stromček pre nás.  Filipínci sú na tieto svetlá veľmi pyšní. Tiež radi spievajú, koledovanie je pre nich veľmi dôležité. Deti chodia v skupinách od domu do domu a spievajú koledy. Niektorí ľudia ich odmenia peniazmi alebo sladkosťami.

Rodina a jedlo
Po polnočnej omši na štedrý deň sa Filipínci stretávajú so svojou rodinou, vymieňajú si darčeky a jedia mnoho druhov jedál. Populárne druhy jedál sú lechon (celé opečené prasa), glazovaná šunka; ryža, cestoviny vrátane špagiet a cestovinového šalátu, prílohy, ako napríklad lumpia, čerstvé ovocie a syry. Jedia dezerty, ako napríklad ovocný šalát, bibingka a leche flan. Cez Vianoce Filipínci navštevujú rodinu, najmä tých starších členov. Potom jedia spolu slávnostný obed. Filipínci jedávajú rozdielne jedlá, závisí to hlave od osobného vkusu a od regiónu v ktorom žijú. Závisí to dosť aj od finančnej situácie.

narození ježíše

Niektoré rodiny si nemôžu dovoliť veľmi prepracované jedlá, ale to neznamená, že sú menej spokojní.
Pre Filipíncov sú Vianoce čas radovania sa a oslavovania. Je to čas byť s ľuďmi, ktorých milujete. To by malo byť pre všetkých ľudí na svete to najdôležitejšie. Nemalo by v tej chvíli záležať na peniazoch a darčekoch, ale na láske a pokoji medzi vašimi najbližšími. Lebo ič nie je dôležitejšie, ako rodina a čas s blízkymi.