Tá správna teplota v byte?

Tento charakter vyplýva z vlastností ako konštrukčných, tak aj technologických, ale najmä zo spôsobu centrálneho kúrenia a možností, akým je teplo uvádzané do obývacích priestorov.
Teplota v našej domácnosti však veľmi výrazne závisí od našich zvyklostí a od typu človeka, ktorý obýva dané priestory. Štandardne sa síce odporúča teplotný rozsah, ktorý by sa mal dodržať, či už zo zdravotných dôvodov, ale v neposlednom rade aj kvôli dobrému stavu samotných múrov a konštrukcie budovy. Ide o rozsah v rozmedzí 20 – 24 stupňov Celzia.

iglú

Stále je tu smrad!

Reč je tu o ľudoch, ktorí potrebujú neustály prísun čerstvého vzduchu. V momente, keď uvidia zatvorené okno, hneď majú pocit, že sa dusia a že sa v miestnosti nedá dýchať. Okamžite pristupujú ku oknu a otvárajú naplno. Títo ľudia si však neuvedomujú niekoľko vecí. V prvom rade je to absolútna energetická neúspornosť. Pretože pokiaľ vykurujeme vnútorné priestory a zároveň máme neustále, hoci len na malé vetranie otvorené okno, teplo uniká von oknom do vonkajších priestorov. A samozrejme, dnu prúdi studený vzduch. No, v miestnosti je neustále čerstvý vzduch, ale účet za energiu aj spotrebu je neskutočne veľký.

radiátor

Eskimáci

Títo ľudia sú charakteristickí tým, že po príchode do svojho bytu či domu len zhodia vetrovku, vyzujú špinavé topánky,obujú si teplé kožušinové papuče a naobliekaní vojdú do bytu. Stále sa hýbu vo svojich priestoroch v hrubých teplákoch, ponožkách a večne oblečenej mikine, či svetri. Pochopiteľne. V ich byte sa totiž teplota len málokedy dvihne nad 17 °C. Medzi túto kategóriu ľudí často patria dôchodci, ale ajtakzvaní šetriči energií. To, že im steny vlhnú a začínajú sa tam chytať plesne, ich už asi trápi menej.
Ak však bývame s takýmito ľuďmi v susedstve, je to veľmi náročné. Prečo? Pretože pokiaľ my chceme mať v našom byte teplo a sused vo vedľajšom byte má 17 stupňov, v tom prípade my vykurujeme aj jeho byt. Takže áno, títo ľudia sú energeticky veľmi úsporný, ale na úkor vlastných susedov.