Tá správna teplota v byte?

.

Tento charakter vyplýva z vlastností ako konštrukčných, tak aj technologických, ale najmä zo spôsobu centrálneho kúrenia a možností, akým je teplo uvádzané do obývacích priestorov.
Teplota v našej domácnosti však veľmi výrazne závisí od našich zvyklostí a od typu človeka, ktorý obýva dané priestory. Štandardne sa síce odporúča teplotný rozsah, ktorý by sa mal dodržať, či už zo zdravotných dôvodov, ale v neposlednom rade aj kvôli dobrému stavu samotných múrov a konštrukcie budovy. Ide o rozsah v rozmedzí 20 – 24 stupňov Celzia.

iglú

Stále je tu smrad!

Reč je tu o ľudoch, ktorí potrebujú neustály prísun čerstvého vzduchu. V momente, keď uvidia zatvorené okno, hneď majú pocit, že sa dusia a že sa v miestnosti nedá dýchať. Okamžite pristupujú ku oknu a otvárajú naplno. Títo ľudia si však neuvedomujú niekoľko vecí. V prvom rade je to absolútna energetická neúspornosť. Pretože pokiaľ vykurujeme vnútorné priestory a zároveň máme neustále, hoci len na malé vetranie otvorené okno, teplo uniká von oknom do vonkajších priestorov. A samozrejme, dnu prúdi studený vzduch. No, v miestnosti je neustále čerstvý vzduch, ale účet za energiu aj spotrebu je neskutočne veľký.

radiátor

.

Eskimáci

Títo ľudia sú charakteristickí tým, že po príchode do svojho bytu či domu len zhodia vetrovku, vyzujú špinavé topánky,obujú si teplé kožušinové papuče a naobliekaní vojdú do bytu. Stále sa hýbu vo svojich priestoroch v hrubých teplákoch, ponožkách a večne oblečenej mikine, či svetri. Pochopiteľne. V ich byte sa totiž teplota len málokedy dvihne nad 17 °C. Medzi túto kategóriu ľudí často patria dôchodci, ale ajtakzvaní šetriči energií. To, že im steny vlhnú a začínajú sa tam chytať plesne, ich už asi trápi menej.
Ak však bývame s takýmito ľuďmi v susedstve, je to veľmi náročné. Prečo? Pretože pokiaľ my chceme mať v našom byte teplo a sused vo vedľajšom byte má 17 stupňov, v tom prípade my vykurujeme aj jeho byt. Takže áno, títo ľudia sú energeticky veľmi úsporný, ale na úkor vlastných susedov.

Tá správna teplota v byte?
3.1 (62%)10
.