Rozmrazte svoje auto

Dvadsať centimetrová vrstva snehu na kapote a streche, zamrznuté okná a spätné zrkadlá. Takýto ranný pohľad na naše auto, zdvihne tlak nie jednému šoférovi. Väčšina z nás siahne po metličke a klasickej škrabke. Je to však pre naše vozidlo to najlepšie? Nesprávnym odstraňovaním snehu a námrazy, môžete poškodiť sklá na oknách, ale i lak. Preto je potrebné, aby ste tieto úkony robili správne.

zasněžené auto
 
Očistite ho celé
 
V prvom rade vždy dbajte na to, aby ste auto od snehu a námrazy očistili dôkladne. Nestačí vyčistiť len sklo pred vodičom. Podľa zákona, nesmie vodičovi počas jazdy autom, vo výhľade nič brániť. No a polovica bieleho čelného skla určite na viditeľnosti nepridá. Nezabudnite ani na očistenie poznávacích značiek a spätných zrkadielok a všetkých svetiel, vrátane smeroviek. Pred tým, ako sa pustíte do oškrabávania mrazu a odstraňovania snehu, zapnite motor auta a najlepšie i kúrenie. Ak sa budú sklá nahrievať z vnútra, snehu sa zbavíte omnoho ľahšie.
 
Čo určite nerobiť
 
Môžete sa stretnúť s radou, že okná na aute rozmrazíte rýchlejšie, ak ich polejete horúcou vodou. Na to rýchlo zabudnite. Po prvé, vám môže sklo pokojne prasknúť. Ak je vonku pätnásť stupňov pod nulou a vy na zamrznuté sklo nalejete vodu s teplotou okolo osemdesiat stupňov, ide o rozdiel, až takmer sto stupňov Celzia. Ak by takýto útok vaše okná prežili, pod vplyvom mrazu, by opätovne zamrzli, a to v priebehu niekoľkých sekúnd. Nehovoriac o primrznutých stieračoch a ak by časť vody stiekla až ku dverám, tak aj primrznutých dverách.

mráz
 
Ako to urýchliť
 
Klasická škrabka autu nijako neublíži. Celé odmrazovanie si však môžete uľahčiť, ak použijete trošku alkoholu. Môžete si zakúpiť špeciálne prípravky na tento účel, ale ak ich práve nemáte po ruke, postačí i klasická vodka v rozprašovači. Z okien najprv odstráňte hrubšiu vrstvu snehu a na námrazu použite tento trik. Následne zapnite stierače a máte hotovo. Dobrým pomocníkom je i kvalitná nemrznúca zmes do ostrekovačov. Pôsobí podobne ako spomínaný alkohol. Prevencia taktiež nezaškodí. Na predné sklo používajte špeciálnu plachtu. Pri menších mrazoch však postačí aj obyčajný koberec, či hrubšia deka.