Dlhú históriú OS Windows sprevádzali svetové úspechy, ale aj pády

Operačný systém Windows sa radí k najpoužívanejším OS za viac, než dve dekády rokov. Áno „okná“ sú tú s nami už skutočne dlhú dobu, a preto je ten správny čas spraviť rekapituláciu a stručnú históriu jeho vývoja, ktorý je typický nadmernými úspechmi, ale aj istými pádmi a sklamaniami. Samozrejme aj niečím medzitým. Dnešná generácia pozná predovšetkým inovovaný Windows 10, ale rozhodne nejde o jedinú verziu, ktorá bola komerčne, mediálne a užívateľsky známa po celom svete. Ktoré verzie Windowsu tak zanechali v našej spoločnosti najväčší (perfektný alebo horší) dojem a čím boli typické? Pozrime sa na to.

notebook

Celkovo nám Microsoft do dnešného dňa ponúkol až 14 verzií tohto systému, ktorý je v podstate dodnes jasným základom pri práci s PC alebo notebookmi.
Jednoznačne musíme začať verziou Windows 95. Po pravekých začiatkoch MS-DOS, neskôr systémov Windows 1, Windows 2, Windows 3 a 3.1 zanechala revolučnú stopu v technológii práve edícia 95, ktorá už bola na oveľa prístupnejšej úrovni, ktorú konečne dokázal ovládať i „normálny človek“.  Plnohodnotný OS už disponoval známou ponukou Śtart a na tú dobu veľmi prehľadným užívateľským menu a 32- bitovým rozhraním, respektíve jasne črtajúcimi sa základmi verzií z nového milénia. Nevýhodou bola nutnosť manuálne inštalovať nové ovládače, inak sa Windows 95 stretával s funkčnými problémami. Táto verzia však aj napriek tomu zostane symbolom prvého obrovského komerčného úspechu a prvých nadmerných ziskov pre Billa Gatesa.

Po celosvetovo obrovskom úspechu prichádza totožný úspech s Windows 98, no predovšetkým s edíciouSE, ktorú už zástup užívateľov konečne začína využívať k prehľadnémmu pripojeniu sa na internet a následnému surfovaniu po mnohých webových stránkach.
Rok 2000 je znakom nového technologického milénia, ale vizitkou toho nie je tohoročná veria Windows Millenium, ktorá bola sklamaním. Perfektnú reputáciu a dlhoročnú popularitu s revolučným prevedením prináša až Windows XP (október 2001). „Xpéčko“ je následne stálicou až do roku 2007.

počítač

Obdobie 2007/2008 sa nesie v znamení nadávok a kritiky na nový Windows Vista. Pozitívnejší je až príchod OS Windows 7 v roku 2009. Prakticky ide o podobnú verziu ako Vista, no s upravením nedostatkov.
Windows 8 a 8.1 (2012- 14) boli jedným slovom kontroverznými OS. Patent bol inovovaný, ale žiaľ u veľa užívateľov zostal nepochopený. Menšiu zmenu a užívateľský návyk priniesol až dnešnýWindows 10.