Ako byť efektívnejší?

V pracovnom i osobnom živote prirodzene nastávajú obdobia, kedy sa toho na nás valí oveľa viac, než sme zvyknutí. Dokončenie náročného projektu v práci, rozbiehanie novej spolupráce. Úlohy sa kopia a občas tento neustály kolotoč na každého doľahne. Strácate paru, nie ste efektívni a s odvedenou prácou takisto nie ste na 100% spokojní.  Navyše, sedíte v práci do večera a po ceste domov si spomeniete, že ste manželke sľúbili, že nakúpite. Lenže čo chcela? Alebo rozbiehate biznis popri štúdiu, do toho sa blíži odovzdanie bakalárky, štátnice  – a vy neviete, kam skôr skočiť.

kalendář

Zvládajte podobné situácie s nadhľadom a buďte o krok vpredu pred vašimi povinnosťami. Tu je zopár tipov, ktoré vám s tým pomôžu:

  • Myslite dopredu. Nespoliehajte sa na to, že sa ráno zobudíte a celý deň si perfektne naplánujete s romantickým spevom vtákov znejúcim spoza okna. Rána nebývajú romantické a často pripomíname viac žijúcich zombie, než tých ambicióznych pracovníkov, za ktorých sa v práci vydávame. Nezhoršujete si vstávanie ďalšími zbytočnými úlohami. Známe porekadlo hovorí: „Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra.“ Ale neodkladaj to ani na pozajtra. Urob to už dnes večer.  Venuj 10 minút plánovaniu ďalšieho dňa, popremýšľaj o tom, ako tvoje povinnosti najefektívnejšie a najúspornejšie zakomponovať v rámci celodenného programu. 

nástěnka

  • Majte svoje úlohy na očiach.Výborným nápadom je zaobstarať si domov tabuľu, na ktorú si môžete písať svoje krátkodobé i dlhodobé ciele. Čo by ste chceli robiť každý deň? A aké máte ciele na tento týždeň? Mesiac? Dokonca rok? Fantázii sa medze nekladú a vizualizácia cieľa je overenou metódou, ktorá vám pomôže posunúť sa v ceste za úspechom znova o čosi ďalej.
  • Odškrtávajte si.Človek neuverí satisfakcii, ktorá sa dostaví po odškrtnutí úspešne zdolanej úlohy, až pokým si to neskúsi na vlastnej koži. Jednoduchá fajočka pri položkách ako „kúpiť toaletný papier“ alebo „zavolať mame“ vám pomôže uvedomiť si, koľko ste už toho zvládli a bude vás motivovať chcieť viac.
  • Obklopte sa správnymi ľuďmi.Hovorí sa, že sa časom začneme podobať na päť ľudí, s ktorými sa najčastejšie stretávame. Kto je váš najbližší priateľ? S kým prichádzate najčastejšie do styku? Ste obklopení negatívnymi a otrávenými kolegami? Necítite podporu zo strany vášho dlhoročného kamaráta zo strednej? Je v poriadku, že ste sa rozhodli v živote vydať inou cestou, no možno je načase naučiť sa povedať nie.  Začnite si vyberať, komu obetujete svoj čas.

  • Je v poriadku chcieť viac. Dostali ste B z dôležitej skúšky. Spolužiaci závidia, no vy vidíte rezervy a chcete viac. Nejde vám o známku, chcete pochopiť, chcete vedieť. Boli ste v práci povýšení,  no paradoxne to pre vás nie je impulzom stagnovať, ale pocítite chuť dostať sa ešte vyššie. Možno sa to u všetkých nestretne s pochopením, no v tomto momente je dôležité, aby ste boli spokojní a vyrovnaní vy samy. Nebojte sa skúmať, nebojte sa robiť viac. Ľudia to ocenia.