Last minute, či first moment? V čom sa odlišujú a ako si medzi nimi vybrať?

V dnešnej dobe je ponuka cestovných agentúr naozaj široká. Môžete s nimi zažiť pocit dokonalej pohody, kde sa nemusíte o nič starať, alebo aj dobrodružstvo a adrenalín. Stačí si len vybrať. Niekedy je práve ten výber veľkým problémom vzhľadom možnostiam výberu.
Vyhľadávanými programami medzi dovolenkármi sú last minutefirst moment. Oboje sú si veľmi podobné, no zároveň vhodné pre inú náturu dovolenkujúcich čo sa týka času rozhodovania a financií.

relax

First moment

  • niekedy sa nazýva aj first minute (ide o to isté, nedajte sa zmiasť)
  • ponúkaný so začiatkom sezóny, alebo pri zverejnení ponuky na nasledujúcu sezónu
  • lacnejší, ako zájazd ponúkaný počas sezóny (zľavy od rýchlosti rezervácie)
  • možnosť zaplatiťčasť z celkovej sumy (toto nebýva pravidlom)

Tip:Určený je pre zákazníkov, ktorí majú radi istotu, plánovanie, neradi sa rozhodujú rýchlo a pod nátlakom (ktorý pri last minute súvisí s rýchlym balením, vybavovaním dovolenky u zamestnávateľa a celkovo s náhlym odchodom a zabezpečovaním potrebných náležitostí). Vzhľadom na dlhšiu časovú rezervu medzi kúpou zájazdu a odchodom,  si ujasnite podmienky stornovania zájazdu.

Last minute

  • ponúkaný počas dovolenkovej sezóny
  • dátum odchodu býva pár dní po nákupe
  • jedná sa o nevypredané zájazdy, alebo plne neobsadené zájazdy s obmedzeným počtom voľných miest
  • platí sa plná sumazájazdu hneď pri nákupe

Tip: Tento typ zájazdov nakupujú väčšinou ľudia, ktorým nerobí problém rozhodnúť sa v relatívne krátkom čase a súbežne vybaviť všetky formality súvisiace s odchodom. Treba počítať aj s tým, že ak ste väčšia partia o to ťažšie sa Vám bude zájazd hľadať. Ak máte vysnenú destináciu, či typ zájazdu, môže sa stať, že ponuka nebude dostatočná a vy sa nedostanete tam, kde ste pôvodne mali v pláne.

pláž

Destinácie

Veľkému záujmu sa teší Egypt, Turecko, Grécko, Španielsko, Taliansko, Bulharsko, ale aj Chorvátsko. Dovolenkári tu nájdu rodinné hotely, alebo veľké hotelové komplexy s rôznymi možnosťami ubytovania a s atrakciami pre dospelých a deti. Preferované sú najmä tie s ľahkým vstupom do mora. V hoteloch sú na výber aj rôzne animátorské programy pre všetky vekové kategórie. Okrem pohodlia ponúkajú aj široké športové využitieorganizujú fakultatívne zájazdy. Celkovo sú nastavené tak, aby si každý rodinný príslušník našiel počas dovolenky to svoje.