Výdobytky v doprave

Umelá inteligencia je čoraz viac využívaná v každom smere. Novodobý trend sú inteligentné domy, v ktorých vám systém urobí väčšinu veci automaticky. A zamysleli ste sa niekedy nad našou dopravou? Ani si neuvedomujeme ako idú systémy v autách dopredu. Teraz už za nás šoféruje plne riadený automat a musíme akurát točiť volantom. Vyspelé technológie ako zadná cúvacia kamera, upozornenie na vybočenie z jazdného pruhu či sledovanie únavy vodiča má v lepšej výbave už takmer každá značka. Čo teda dokážu vývojári ešte vymyslieť?

mercedes.jpg
 
Mercedes Gran Turismo        Prototyp od Mercedesu, ktorý pripomína auto z budúcnosti, na našich cestách tak skoro ešte neuvidíme. Ide o plne riadený automaticky systém, ktorý vás odvezie kamkoľvek budete chcieť bez toho, aby ste museli riadiť. Jednoducho si sadnete s kamarátmi na sedačky, zadáte príkaz a Mercedes už vie čo má robiť. Svojou umelou inteligenciou vie rozpoznať aj prechod pre chodcov a bezpečne zabrzdí pred každou prekážkou. Je otázkou či na trh prídu skôr lietajúce autá alebo tento prototyp.
 
Auta na parkovanie                Poslednú dobu je hlavným problémom vo veľkomestách parkovanie. Preto sa vedci snažili nájsť riešenie v malých autách. Tie však dizajnovo neuspokojujú väčšinu zákazníkov a preto novodobým vynálezom je vozidlo, ktoré sa dokáže zložiť a na jedno parkovacie miesto tak zaparkujete tri takéto vozidla. Jednoducho si nastúpite a po odstavení vozidla sa objem zredukuje na čo najmenšiu veľkosť.

robot.png
 
Letecká doprava                     Asi najväčší problém robí vývojárom letecká doprava. Aj keď je momentálne na výslní a dokáže prepraviť enormné množstvo pasažierov, vedci sa zaoberajú otázkou, čo bude lietadlo poháňať o 50 rokov. Jediným palivom je momentálne ropa, ktorá sa však pri dnešnej spotrebe onedlho minie. Práve preto sú najväčšie výskumy kladené práve na lietadlo na vodík či solárnu energiu.