Pozor, (ne)nastal čas dlhých zimných večerov!

Večer prichádzame z práce, moment, to nie je ešte večer, to je iba skorá tma! Pre niektorých to môže pôsobiť melancholicky, či až depresívne, ale existuje určitá skupina ľudí, ktorá sa tomu teší. Konečne totiž nastal čas dlhých zimných večerov, kedy si budú môcť sadnúť, naštudovať plány a začať tvoriť.
Tak prečo sa medzi nich nepridáme aj my? Lebo neviem o čom je reč? Predsa o modelovaní diaľkovo ovládaných lietadiel, známom ako RC modelárstvo.
 

model letadla

Ako začať?

 
Modelovaniu lietadiel sa môžeme venovať rôznym spôsobom, s rôznou náročnosťou. Každý z nás si môže vybrať spôsob, ktorý mu najviac vyhovuje. Taktiež existujú rôzne materiály, z ktorých je možné tvoriť.
 

Môžeme si vybrať.

 
Najjednoduchšíspôsob, ako vstúpiť do sveta RC modelárstva je zakúpiť si takzvaný model v rozsype.
Jedná sa o stavebnicu lietadla, kde v balení nájdeme už všetko potrebné na zloženie modelu. V niektorých stavebniciach nájdeme dokonca už aj pribalený vysielač a všetku potrebnú elektroniku spolu s batériami.
V náročnejších stavebniciach je v balení len model lietadla, takzvaný drak a všetku ostatnú elektroniku treba pozháňať zvlášť. Tento spôsob obľubujú najmä modelári, ktorí už majú niečo za sebou a vlastnia už všetku potrebnú elektroniku, napríklad z predošlých modelov.

letadlo
 
Najzložitejší, ale najkrajšíspôsob modelovania je stavba modelu len na základe nákresu a technických plánov. Majster modelár si pozháňa materiál a sám si vyrezáva z ľahkého dreva (balzy) jednotlivé časti modelu. Je to náročná a pracná činnosť, ale výsledok stojí za to. Pretože model ktorý takto vznikne je sám o sebe umeleckým dielom.
 

Adrenalín zaručený!

 
Či už si vyberieme ľahšiu alebo ťažšiu cestu výroby modelu, môžeme si byť istý, že zrazu zima nebude až taká dlhá. A na jar bude radosť, ale najmä adrenalín z lietania s vlastnoručne vymodelovaným lietadlom rozhodne väčší, ako kedykoľvek predtým.