Popularita hliníkových diskov rastie. Aké sú však dôvody?

Základom každého, či už moderného alebo klasickejšieho auta sú funkčné kolesá a pneumatiky. Pneumatika následne patrí na disky, či už vravíme o rokmi zaužívaných a cenovo prístupných plechových diskoch, alebo na druhej strane modernejších a veľmi elegantných aludiskoch ako borbet, ktoré sú však spravidla o niečo drahšie. Zároveň sa však v súčasnosti tešia popularite a hliníkové disky vo všeobecnosti začínajú dominovať nad ich predchodcami. Ich hlavnou výhodou je najmä štýl a fakt, že sa po vizuálnej stránke dokonale prispôsobia i modernejším typom áut, respektíve ich elegantnému dizajnu (čo sa žiaľ nedá povedať o plechových).Modré auto, koleso, retro.jpg
Sú tu ale aj ďalšie podstatné faktory, ktoré sa oplatí vzájomne porovnať.
Začnime napríklad hmotnostným rozdielom a tým, aký má pre naše auto význam. Tieto hmotnostné parametre sa stali http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/osobnosti-roku-podle-casopisu-time-se-letos-stali-ucastnici-kampane-metoo-1340683 terčom diskusie zvlášť v spojitosti s hliníkovým prevedením, ktoré je výrazne ľahšie. Tým pádom sa podpisuje pod komfortnejšie vlastnosti jazdy, v neposlednom rade pod nižšie riziko opotrebenia ráfikov a hlavne pod pravidelne nižšiu spotrebu pohonných látok.
Zatiaľ teda poznáme dve prioritné rozdiely, akými sú váha a vzhľad. Do hry ale vstupuje aj otázka údržby, kedy sa opäť oplatí pochváliť najmä hliníkové disky, ktorých čistenie je značne jednoduchšie. Nemajú tendenciu usádzať nečistoty tak, ako keby sme vraveli o plechovej alternatíve.Auto, červená Toyota.jpg
Ak by sme v stručnosti mali nájsť dôvody, prečo sa popularite začínajú tešiť najmä aludisky a odpovedať si na otázku, prečo sú vlastne drahšie, môžeme sa zamerať na tieto všeobecné pozitíva:

  • Hliníková forma je viditeľne ľahšia, čo sa zároveň podpisuje pod menší odpor, respektíve tiež nižšiu spotrebu.
  • Sú veľmi estetické a dokážu byť správnym dizajnovým prvkom, ktorý vášmu auto dodá potrebnú eleganciu a originálny štýl.
  • Ich výhoda spočíva tiež v lepšom chladení bŕzd.