Budete letieť? Tieto veci si môžete zariadiť aj z domu

Aj keď si na všetko necháte dostatok času, v konečnom dôsledku váš odlet môže vyzerať úplne inak. Nasledujúce rady vám ušetria mnohé nervy a navyše budete mať istotu, že sa do svojho cieľa určite dostanete.

Žena sediaca za počítačom si drží tvár.jpg

Aby ste sa dostali na palubu lietadla

V prvom rade si treba vysvetliť to, čo všetko potrebujete pri sebe mať, aby vás pustili na palubu lietadla. Asi si hovoríte, že vám stačí letenka. Áno aj nie. Keďže dnes rezerváciu letu vykonávate väčšinou cez internet, letenky sa stali trošku rozsiahlejšou záležitosťou. Palubná vstupenka, potvrdenie rezervácie, elektronická letenka a check –in, to sú štyri veci, ktoré si musíte mať v poriadku.

  1. Potvrdenie rezervácie, ktoré niekedy nájdete aj pod názvom elektronická letenka, vám na nástup do lietadla nestačia. Ide v podstate len o zakúpenie letenky prostredníctvom internetu.
  2. Pri nástupe do lietadla však potrebujete mať aj doklad o tom, že ste si letenku kúpili. Po potvrdení rezervácie a zaplatení letenky na vás čaká úkon s názvom check – in. Pri ňom obdržíte reálnu letenku, teda palubný lístok.
  3. Chceck – in môžete väčšinou vyriešiť aj online. Sledujte svoje mail, na ktorý by vám mala prísť informácia o tom, kedy môžete tento úkon zrealizovať. Po jeho ukončení dostanete on –line letenku, ktorú si môžete vytlačiť alebo stiahnuť do mobilu.

Dopravné lietadlo vo vzduchu medzi oblakmi pred slnkom.jpg

Poistite sa vopred

Kompenzáciu za meškanie letu môžete získať vtedy, ak by vaše lietadlo alebo spoj, meškali viac ako tri hodiny. Konkrétne sumy sa odvíjajú od toho, na ako dlhú vzdialenosť ste cestovali – leteli. Mnohí sa však na všetko vykašlú, pretože nemajú nervy spätne všetko vybavovať a zisťovať, či na kompenzáciu vôbec majú nárok. Mnohé firmy, ktoré tieto záležitosti riešia, ponúkajú aj službu, pri ktorej budú už dopredu sledovať váš let. Ak zistia, že máte nárok na kompenzáciu, a to kedykoľvek v priebehu vašej cesty, budete o tom ihneď informovaní. Táto služba je bezplatná a dokáže naozaj veľmi uľahčiť život.