Akú krajinu v zahraničí si vybrať pre svoje ďalšie štúdium?

Každý rok si absolventi vyberajú čoraz viac vysoké školy mimo Slovenskej republiky. Prečo tomu tak je? Mnohý tvrdia, že úroveň a kvalita vzdelania je v zahraničí jednoznačne lepšia. Sú vybavené lepšie triedy internáty a podobne. Učitelia sú zväčša ochotnejší, ako tí naši Slovenskí. Spoznávate ľudí z rôznych kútov sveta a zlepšujete sa v anglickom jazyku.

anglie

Anglicko
Najtypickejším výberom Slovákov pre štúdium v zahraničí je práve Anglicko. Britské školy patria medzi najlepšie na svete.

Dánsko
Jednoznačným dôvodom prečo študovať v Dánsku je práve štúdium pre všetkých študentov Európskej únie zdarma. Môžeš si vybrať z veľkého množstva odborov. Dáni (rovnako ako všetci Škandinávci) sú ochotní, milí a priateľskí. Študenti a rovnako aj učitelia vám pomôžu. Pri brigáde alebo práci na čiastočný úväzok získaš automaticky aj štipendium v hodnote 750 eur. Len tak pre zaujímavosť pre študentov mimo Európskej únie stojí jeden rok na univerzite až 9 000 eur!

Fínsko
Krajina známa svojím kvalitným školstvom = Najlepším na svete. Využívajú inovatívne metódy. Výučba je skôr zameraná na dialógy ale aj samostatnú prácu. Štúdium je zdarma. Fínsko, ako krajina je jedna z najstabilnejších. Je čistá, ľudia sú hrdí ochotní, priateľskí a milí.

Švédsko
Štúdium je opäť zadarmo. Náklady na ubytovanie na internáte sa pohybu zhruba okolo tých 350 – 450 eur. Švédi nemajú Euro, ale prepočet je jednoduchý. 50SEK je 5 Eur. Preprava do školy je zväčša bicyklom, no vo Švédsku sú autobusy lacnejšie ako vlaky, a ty ako študent máš zľavnený lístok. Učebnice bývajú dosť drahé. Ceny sa pohybujú od 20 Eur a vyše. Môžeš si ich aj dokúpiť alebo požičať s knižníc, ktoré sú zadarmo.

tým

Holandsko
Známe je predovšetkým vyváženosťou praxe s teóriou. V triedach býva tak do 30 študentov. V Holandsku si môžeš s pomocou štátu aj učiteľov založiť vlastnú firmu, v tomto sú Holanďania výnimočný. Takýto študenti majú potom nárok na rôzne úľavy od štátu.