Ako mať lepší spánok

Spánok je jednou z našich primárnych potrieb, ktoré potrebujeme napĺňať pre naše prežitie. Je teda neodmysliteľne významný a podstatný pre našu existenciu. Nevyspatý človek je nervózny a vlastne aj celkovo neschopný akejkoľvek činnosti.
Aby sme si zaistili čo najkomfortnejší a najlepší spánok, musíme pre to aj niečo spraviť. Tu je niekoľko pravidiel a podmienok, ktoré treba dodržať, ak si chcete zaistiť dobrý spánok bez prebúdzania:

spáenk

  1. Choďte spať s čistou hlavou, aj keď sa to pravdepodobne ľahko hovorí a oveľa ťažšie realizuje. Pokiaľ si líhate do postele s plnou hlavou starostí a nepríjemností, ktoré vás v tejto chvíli sužujú, nečakajte príjemný spánok. Tieto problémy vás môžu totižto prenasledovať aj počas neho, v podobe nepríjemných snov, stáleho budenia sa a celkovej nespavosti. Skúste si teda napríklad predstaviť, že pred tým ako idete spať, všetky vaše nepríjemnosti ukladáte do krabice pod posteľou. Ak sa vám takáto predstava príliš nedarí, skúste si uvedomiť, že v spánku tieto ťažkosti aj tak nevyriešite, zajtra bude lepšie a s plnou dávkou energie sa vám všetko bude riešiť oveľa lepšie.
  2. Neprejedajte sa pred spaním, je jedným z najstarších a najviac omieľanejších podmienok pre dobrý spánok. S plným žalúdkom sa budete budiť, bude vám ťažko a spánok nebude predstavovať nič iné, ako nepríjemnosť. Navyše, ráno sa zobudíte nevyspatý a neoddýchnutý a teda nebudete mať žiadnu energiu do nového dňa.

spaní

  1. Nízko pod hlavou, znamená veľa ďalších zbytočných nepríjemností spojených s našim spánkom. Zapamätajte si preto, čím nižšie pod hlavou máte, tým lepší spánok na vás čaká. Mnoho ľudí si pod hlavou buduje vyslovene pyramídu z vankúšov, čo je veľká chyba. Mnoho vankúšov má za dôsledok napríklad zvýšený výskyt nočných môr – preto ak nimi trpíte, riaďte sa týmto pravidlom v prvom rade, bolesti krku či chrbtice – majú tiež za následok práve vankúše, ktorých je viac ak dosť. Preto sa naučte spať s jedným, veľkým vankúšom, časom si uvedomíte, že vlastne možno ani ten nepotrebujete a tým lepšie.