5 najčastejších ochorení mačiek

Aj keď svojim mačacím miláčikom venujete dostatočnú starostlivosť, opateru a lásku, tak ako človek, aj oni môžu ochorieť. Je dôležité včas rozpoznať príznaky. Ak sa Vaša mačka správa inak ako obvykle, tzn. je menej aktívna, nehrá sa, nežerie, nestará sa o svoj kožuch, je agresívna alebo naopak utiahnutá v kúte miestnosti, je nevyhnutné ihneď vyhľadať veterinára, ktorý mačku vyšetrí.
mourované kotě
Obvykle sú to tieto najčastejšie ochorenia:

1. ZVRACANIE.
Zvracanie je veľmi častým problémom u mačiek, a to z mnohých príčin.
– skonzumovanie pokazeného alebo veľkého množstva krmiva
– príjem nestráviteľných produktov (chlpy, fekálie, cudzie telesá)
– dráždivé látky (lieky, insekticídy)
– infekcia tráviaceho traktu (parazity, bacily)
– ochorenie močových ciest

Symptómy sú obvykle zrejmé a zahŕňajú slintanie a zdúvanie. Zvracanie môže mačku veľmi rýchlo dehydrovať.

2. CHOROBY MOČOVÝCH CIEST.
Odhady hovoria, že postihuje asi 3% mačiek. Často sa vyskytuje u tých jedincov, ktoré majú nadváhu, žerú veľa suchého krmiva, majú stres alebo prechladnú. Príznaky sú rôzne.
– krv v moči
– namáhanie na moč
– močenie na neobvyklých miestach
– časté olizovanie močových oblastí
– nechutenstvo, zvracanie
kočičí oči
3. BLCHY a ĎALŠIE VONKAJŠIE PARAZITY.
Blchy, kliešte a ušný svrab sú najčastejší vonkajší paraziti, ktorý znepríjemňujú mačací život. Ich prítomnosť mačka signalizuje častým škrabaním a nepokojom. Na ošetrenie sa používajú obojky, spreje, kvapky. Aplikujeme ich na krk alebo medzi lopatky, aby nedošlo k olízaniu prípravku. Taktiež mačku dáme odčerviť, pretože parazity ju môžu nakaziť pásomnicou.

4. HNAČKA.
Hnačku u mačiek môže spôsobiť veľa vecí, vrátane vnútorných parazitov, pokazeného jedla, infekcie, ochorenia pečene, rakoviny a ďalšie. V závislosti od príčiny, hnačka môže trvať deň, týždeň alebo aj mesiac. Vtedy dávame mačke dostatok čerstvej a čistej vody, aby sa zabránilo dehydratácii.

5. OČNÉ PROBLÉMY.
Najčastejším ochorením očí u mačiek je zápal spojiviek, ktorý spôsobí infekcia priamym kontaktom medzi mačkami infikovanými sekrétmi z oči alebo kontaminovanými predmetmi. Príznaky zápalu sú:
– slzenie alebo hnisavý výtok očí
– červené spojivky
– svrbenie očí (mačka si neustále otiera oči labkou)
– zákal alebo zmena farby očí
– karpiny v kútikoch očí

Ak sa Vám nezdá Vaša mačička v poriadku a má niektoré vyššie spomenuté príznaky, ihneď navštívte veterinára. V nijakom prípade nepodávajte zvieratku ľudské lieky!