Obmedzená pôrodnosť v Číne možno skončí

Vyše tridsať rokov platila v Číne politika jedného dieťaťa. Znamenalo to, že v meste mohol mať jeden manželský pár len jedno dieťa. Na vidieku boli povolené dve deti. Preto sa často stávalo, že sa rodičia rôznymi, niekedy aj krutými spôsobmi, zbavovali dievčat. Každá rodina chcela chlapca, znamenalo to pre nich silnú pracovnú silu a výpomoc. Dievča bolo len na obtiaž. Adopcia detí ženského pohlavia nebol problém, keďže ich bolo v sirotincoch státisíce. V iných prípadoch rodičia dievčatko nikam neprihlásili a tým pádom ako keby ani neexistovalo. Aj keď si to bežný človek neuvedomuje v Číne platí pre občanov viacero obmedzení a zákazov, pri ktorých rozum stojí.

čínan

Čína na dodržiavanie tohto zákazu používala viacero trestov. Najkrutejším bolo podrobenie neposlušných rodičov sterilizácii. Okrem toho štát rozdával pokuty, alebo vylúčil celú rodinu zo zdravotného systému a deti aj zo školského. Bohatšie rodiny, ktoré chceli mať viac detí, museli toto všetko financovať, alebo sa chudobnejšie zadĺžili kvôli väčšej rodine. Vďaka týmto opatreniam sa znížila čínska populácia o 250 miliónov ľudí. Vznikla tak veľká nerovnováha medzi pohlaviami, vyľudnili sa niektoré mestá a ekonomika začala klesať.

V súčasnosti je viditeľný opačný trend. Čínska ekonomika je postavená na množstve pracovnej sily a tá rokmi ubudla, keďže mali rodiny len jednou dieťa, alebo sa zbavovali dievčat. Zrazu nemá kto rodiť. Krajina sa snaží podporiť rast populácie a mení svoje slogany. Už to nie je vymeňte svoje dieťa za televízor, ale dostanete peňažnú podporu, alebo daňové úľavy. Chystá sa úplne zrušenie obmedzenia počtu detí a predĺženie materskej dovolenky. Momentálne majú aj rodiny v mestách povolené dve deti.

hračky

Potenciálnym rodičom sa však zrazu plodiť nechce. Pôrodnosť v Číne je momentálne najnižšia za posledných 70 rokov. Vplyvom doby, v ktorej žijeme sú priority iné. Každý chce blahobyt, dobrý život, kariéru a na deti nie je čas ani chuť.