Vyžeňte krtka zo svojho trávnika

Krtko! Zvieratko, ktoré všetci veľmi dobre poznáme. Najväčšiu zlosť naňho majú asi tí, ktorí pestujú zeleninu, alebo kvety. Na vlastné oči som videl, čo dokázal narobiť mojej babke na záhradke. Vtedy som bol ale malý, takže som sa na jej kriku a naháňaní krtka s motykou,  iba smial. Avšak dnes, keď mi tento malý votrelec pravidelne rozkopáva trávnik, ju dokážem úplne pochopiť.

krtina
 
Ak vám toto zviera robí neplechu na záhonoch so zeleninou, dá sa to vyriešiť celkom ľahko. Pod políčko stačí natiahnuť a zakopať hustejšie pletivo.Tak to robila moja mama a naozaj to aj fungovalo, pretože ihneď po inštalácii tejto zábrany, jej prestali rastlinky miznúť v zemi.
Mne ale krtko spôsoboval problém na trávniku, po d ktorý by som asi len veľmi ťažko natiahol pletivo, nehovorím že je to nerealizovateľné, no takéto terénne úpravy by mi zabrali minimálne mesiac a o financiách ani nehovorím, takže nad týmto riešením sa radšej nebudeme ani pozastavovať.
 
Viem, že niekto, ako aj moja babka, si na krtka počká a chudák dostane po hlave motykou. Mne toto nehrozí, takže som sa musel zamyslieť nad inými alternatívami. Niekde som počul, že pomôže ak po trávniku rozložíte sklenené fľaše, samozrejme prázdne. Keď fúka vietor, vydávajú nepríjemné zvuky, ktoré krtka odplašia. Niekto, kto túto metódu vymyslel asi vedel ako treba fľašky usporiadať, ale v mojom prípade to absolútne nefungovalo.

krek
 
Dočítal som sa, že krtka, ale aj iných votrelcov na záhrade, dokáže odplašiť pach mačky. Ide o ich prirodzeného predátora, takže sa radšej neobjavujú v miestach, kde sa vyskytujú zas ony. Po záhrade  mi síce behajú mačky, ale to zjavne nezaberalo. Pozbieral som ale chlpy od môjho interiérového kocúra a chumáče napchal do otvorov v krtincoch. Od tohto momentu nie je po krtkovi ani chýru ani slychu. Takže ak vás trápi podobný problém a máte po ruke nejakú mačku, vyskúšajte si od nej požičať trochu srsti a uvidíte sami.