Kontrola technického stavu automobilu

Motoristi si môžu urobiť základnú kontrolu svojho automobilu aj sami. Ak sú menej zruční a chcú mať istotu, že vozidlo bude stopercentne pripravené na dlhú cestu, je dobré nechať si ho skontrolovať v autorizovanom servise ešte pred cestou na dovolenku. Ušetríte tak nielen čas príprav, ale aj zbytočné komplikácie a nemalé následné výdavky za opravy  v zahraničí. Komplexná prehliadka vozidla v servise vám zaručí, že vaše auto dostalo potrebnú starostlivosť, vrátane kontroly bŕzd, prevádzkových náplní a nastavenia svetlometov.

silnice

Cestu si naplánujte vopred
Ak chcete prísť do cieľa rýchlo a bez stresu, vyrazte radšej v strede týždňa, určite nie v piatok a cez víkend, keď sú kolóny dovolenkárov najväčšie. Zadať adresu letoviska do navigácie, keď už sedíte s rodinou či priateľmi v naštartovanom aute, nemusí byť najlepšie rozhodnutie. Hlavne ak sa chcete dostať do cieľa pohodlne a plynulo. Cestu si plánujte vopred, s pomocou plánovača trasy na internete. Zistite si, kde sú v tranzitných alebo cieľových krajinách platené úseky, kde je pred hranicami posledná možnosť kúpiť si diaľničnú známku, či na trati nie sú obchádzky a ako sa najlepšie vyhnúť kolónam.
Doma nič nezabudnite
Vodičský preukaz, technický preukaz a doklad o poistení vozidla si nachystajte spolu s pasom alebo občianskym preukazom. Uistite sa vopred, či v danej krajine nie je potrebný medzinárodný vodičský preukaz. Pre prípad potreby majte po ruke finančnú hotovosť a kontakty na zastupiteľské úrady a asistenčné služby. Ak vám papierové mapy nič nehovoria, zadovážte si autonabíjačku mobilných telefónov, ak nie je súčasťou výbavy vášho auta. Pre plnohodnotné využívanie infotainmentu si pred cestou aktivujte dáta na využívanie internetu v zahraničí. Vezmite si so sebou povinné tlačivo správy o nehode, alebo si ho stiahnite z internetu, prípadne kontaktujte poisťovňu, v ktorej máte uzavreté PZP alebo havarijné poistenie.
Tiež nezabudnite na rezervnú výbavu
Majte po ruke rezervnú predpísanú chladiacu kvapalinu. V núdzi sa dá nahradiť čistou vodou, po návrate ale nezabudnite dať vymeniť predpísanú kvapalinu. Zíde sa aspoň liter vhodného motorového oleja. Pri jeho kúpe sa vždy riaďte špecifikáciou výrobcu, dôležitá je predpísaná norma výrobcu, nie normy SAE, ani ACEA. Norma pre vaše vozidlo je uvedená na štítku na motore. Ak máte auto vybavené rezervným kolesom, pred cestou skontrolujete jeho stav a dofúkajte ho na hornú hranicu predpísaného tlaku najväčšieho hustenia. Alebo si pribaľte sadu na opravu pneumatík a pumpu alebo kompresor.

autonehoda
 
Dôjdite šťastne do cieľa!
Tieto zásady naozaj fungujú, ich dodržiavaním predídete krízovým momentom na cestách. Uistite sa, že máte správne nastavený volant, sedadlo a hlavovú opierku. Dodržiavajte pitný režim, robte si prestávky, počas ktorých vystúpte z vozidla a ponaťahujte sa. Nepodceňujte príznaky mikro spánku a na rozptýlenie si pred cestou prichystajte napríklad aj playlist obľúbených pesničiek.